A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне підприємство
"Первомайський міський центр
первинної медико-санітарної допомоги"
Первомайської міської ради

9   побічних ефектів від надмірної кількості кофеїну в нашому організмі

Дата: 11.07.2022 10:25
Кількість переглядів: 201

Кава та чай є неймовірно корисними напоями. Більшість видів містять кофеїн, речовину, яка може покращити ваш настрій, обмін речовин, розумову та фізичну працездатність. Дослідження також показали, що він є безпечним для більшості людей при вживанні в невеликих та помірних кількостях.

 

 

Однак високі дози кофеїну можуть мати неприємні та навіть небезпечні побічні ефекти.

Отож, розглянемо які саме побічні ефекти можуть бути:

1. Занепокоєння. Відомо, що кофеїн підвищує концентрацію уваги. Він блокуючи дію аденозину (хім. речовина мозку, що викликає почуття втоми). Водночас це спричиняє викид адреналіну. Однак при більших дозах ці ефекти можуть ставати більш вираженими, що призводить до занепокоєння та нервозності. Фактично, тривожний розлад, спричинений кофеїном, є одним із 4 пов'язаних з кофеїном синдромів, перерахованих у Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів (DSM). Надзвичайно високі щоденні дози (1000 мг або більше на день) викликають знервованість. Крім того, малі дози можуть спричинити прискорене дихання та підвищити рівень стресу при вживанні. Якщо ви помітили, що часто нервуєте, можливо, вам варто переглянути споживання кофеїну та скоротити його кількість.

2, Безсоння. Здатність кофеїну допомагати людям не спати - це одна із його найцінніших якостей. З іншого боку, занадто багато кофеїну може ускладнити отримання достатньої кількості відновлювального сну. Дослідження показують, що більше споживання кофеїну ймовірно збільшує час, що необхідний для засипання, а також може зменшити загальний час сну (особливо в людей похилого віку). Попри те, що кава та чай є найбільш концентрованими джерелами кофеїну, він міститься і в газованих напоях, какао, енергетиках та інше. Кофеїн, що споживається наприкінці дня, може заважати сну, тому що його дія може пройти через декілька годин.

3 Проблеми із травленням. Багато людей вважають, що ранкова чашка кави допомагає їхньому кишківнику рухатися. Проносний ефект кави пояснюється вивільненням гастрину (гормон, що виробляється шлунком, який прискорює діяльність у товстій кишці). Кава без кофеїну викликає аналогічну реакцію. Проте, сам кофеїн також може стимулювати перистальтику кишківника. Враховуючи цей ефект, не дивно, що великі дози кофеїну можуть викликати рідке випорожнення або навіть діарею в деяких людей.

4 Розпад м'язів. Рабдоміоліз - це серйозний стан, при якому пошкоджені м'язові волокна потрапляють у кровотік, що призводить до ниркової недостатності та інших проблем. До загальних причин рабдоміолізу належать: травми, інфекції, зловживання наркотиками, розтягнення м'язів та укуси отруйних змій/комах. Попри те, що цей стан є відносно рідким, однак було декілька випадків, коли надмірне споживання кофеїну призвело до рабдоміолізу. Аби знизити ризик рабдоміолізу, краще обмежити споживання кофеїну приблизно до 250 мг на день.

5 Залежність. Попри всі переваги кофеїну для здоров'я, не можна заперечувати, що він може викликати звикання. Хоча кофеїн запускає певні хімічні речовини в мозку, так само як це роблять кокаїн і амфетаміни, він не викликає класичну залежність, як ці наркотики. Однак це може призвести до психологічної чи фізичної залежності (особливо при високих дозах).

6 Високий кров'яний тиск. У більшості людей кофеїн не збільшує ризик серцево-судинних захворювань чи інсульту, однак у декількох дослідженнях було показано, що він може підвищувати кров'яний тиск через його стимулюючу дію на нервову систему. Підвищений кров'яний тиск є фактором ризику серцевого нападу та інсульту, оскільки згодом він може пошкодити артерії, обмежуючи приплив крові до серця та мозку. Крім того, він має сильний вплив на людей, які не звикли його вживати.

7 Прискорене серцебиття. Стимулюючі ефекти високого споживання кофеїну можуть змусити ваше серце битися швидше. Це також може призвести до зміни серцевого ритму, (миготлива аритмія), про яку повідомлялося в молодих людей, які вживали енергетичні напої, що містять надзвичайно високі дози кофеїну.

8 Втома. Відомо, що кава, чай та інші напої з кофеїном підвищують рівень енергії. Однак вони можуть мати і протилежний ефект, спричиняючи відновлення втоми після виведення кофеїну з організму.

9 Часте сечовипускання. Збільшення сечовипускання є поширеним побічним ефектом високого споживання кофеїну через стимулюючу дію сполуки на сечовий міхур. Можливо, ви помічали, що вам частіше ходите до туалету, коли п'єте більше кави або чаю, ніж зазвичай. Крім того, високе споживання може збільшити ймовірність розвитку нетримання сечі в людей зі здоровим сечовим міхуром.

Аби отримати користь від кофеїну та уникнути небажаних ефектів, чесно оцініть рівень свого сну, енергії, інші фактори та за потреби зменште його споживання. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень